Öland Roots

Torsdag

<< Onsdag  - Fredag>> - Lördag>>

På scen

11:00-12:00 Skogsdungen Mamma Dunder

13:00-14:00 Dansbanan Azca & the kweeband

16:00-17:00 Storscenen Etzia & Hot this year band

18:00-19:00 Skogsdungen Lily & the ugly souls 

20:00-21:00 Storscenen Etana & raw souls rebels band

22:00-23:00 Dansbanan Reemah & Tworoots band 

00:00-01:30 Stora scen Cleo & Original Gangband gang

02:00-05:00 Stranden Kippshu & DJ Miss Jen

Att göra

09.00 Möt TROTS kvinnojour på festivalen - kan alltid nås, oavsett vem du är, på jourtelefonen - 0725-23 23 77

09.00 Dansbanan: Yoga med Natha Yoga Center - Väck din inre eld och dynamik

09.00 Vattenpost: Framtidsjorden- vad gör du med ditt vatten? - Workshop i hur du kan bli mer vattensmart.

10.00-20.00 Barnhörnan öppnar:  Jonglera, skapa musik, testa hinderbanan eller kör ett käpphäst race och mycket annat

10.00 Rotvältan: Capoeira Regionals med Espantalho - grupo Malungos - Kämpa, försvara, spela, eller agera med Capoeira på skogens golv

10.00 Urskogen:  Remake Workshop - Skapa något nytt av något gammalt 

10.30 Dansbanan: Bachacha med Matilda Corazón - Känn rytmen och stämningen från Dominikanska Republiken, prova på bachata och låt musiken föra dina höfter

11.00-17.00 Urskogen:  Möt Ölands Folkhögskola - Tillverk din egen flergångsmugg, bestick och tallrik 

11.00-17.00 Urskogen:  Möt Capellagården - Lär dig om alternativ till gödsel, titta in i galleriet eller brodera på vår vägg

10.30 Skogsdungen:  Miljöskolan del 1 av 3 ”skogen”- Lustfylld föreläsning av Ölands folkhögskola

12.00 Urskogen:  - Macrame Workshop - Skapa din egen ampel med elever på Capellagården

12.00 Urskogen: Tälj Workshop - Prova på att tälja med Capellagården 

12.00 Skogsdungen:  Dancehall x Graffiti med Mardzz Kriptic och Julia Rio

Ta plats i det offentliga rummet med två av gatans uttryck: graffiti och dancehall

12.00 Rotvältan: Jordens vänner  - kreativ paus - konst för klimatet

12.00 Barnhörnan:  Familje Yoga med Lala och Litizia - Välkommen till ett lekfullt yogapass tillsammans med ditt barn

13.00 Chilltältet: Konstrunda och Vernissage - Se årets konstverk på Öland Roots av Julia Rio, Estefania Leighthon, SCEB, Hanneybadger, Embla Nilsson, Isa, Sisters of Sätra, Markus Persson, Emma Vikner och flera

14.00 Skogsdungen: Möt Kontrapunkt  - Var med och diskutera hur vi organiserar oss för en solidarisk och hållbar framtid

14.00 Rotvältan: Trumworkshop med OYA Rrriotsamba - Prova på slagverk och känn rytmen från världens alla hörn

14.00 Barnhörnan: Flow och Jonglering med Fireglitch - Testa poi, jonglering, diabolo, flowerstick och annat spännande

15.00 Chilltältet: Workshop med Natha Yoga Center - En kärleksverkstad. Föreläsning om kärlek och hjärta med interaktiva övningar för att öppna hjärtat. Tillsammans går vi till en lugnare plats

15.30 Skogsdungen: Make Equal - Träffa Yousef och Maria och lär dig hur du kan alliera dig i någon annans kamp

15.30 Vattenpost: Framtidsjorden- vad gör du med ditt vatten? - Workshop i hur du kan bli mer vattensmart

17.00 Ogräs Bar: Spoken word med Linn Jornbeck Eriksson, Louise Buenafe Mistén och Johan Leion - Utforskar och söker i det mest mänskliga, såsom sorg, längtan, ensamhet och tillhörighet

17.30 Rotvältan: Capoeira Angola med Pezão - angoleiros do mar - Kämpa, försvara, spela eller agera med Capoeira på tallskogens golv

18.30 Skogsdungen:  Vinyasa Yoga med Lala - använd kroppen, stärk balansen och ha kul genom att koppla samman andetag och rörelse i ett härligt flow

23.00 Stranden: Eldshow med Fireglitch - Det är en glitch i systemet, uppstår när vi ändrar något. Tänd en gnista och förändra systemet